HINGAMISFUNKTSIOONIDE UURINGUD

Millal uuringule tulla?

Kui oled pikaaegne suitsetaja

Kui sul esineb pikalt ja ebaselgel põhjusel köha diagnoosi täpsustamise eesmärgil

Kui viibid oma töö iseloomu tõttu tolmu-ja kemikaaliderikkas keskkonnas

Hingamisteede haiguste (astma või KOK) ravi tulemuslikkuse hindamiseks – kas on vajalik ravi mingis suunas korrigeerida

PEF UURING

Väljahingatava õhuvoolu tippkiiruse mõõtmine on hingamisfunktsiooni esmavaliku uuring, mille käigus võrreldakse Teie kopsufunktsiooni teie vanusegrupi ning soo keskmiste normidega. PEF-meeter on väike käes hoitav seade, mille eeliseks on testi kiire läbiviimine ning tulemuste lihtne tõlgendamine. Kui Teie PEF-testi tulemused on oodatavast väärtusest madalamad, võib arst soovida täpsustava uuringuna teha spirograafia.

SPIROGRAAFIA

Hingamisfunktsiooni detailsem uuring, mille käigus registreeritakse sisse- ja väljahingatava õhu mahud ning kiirused forsseeritud (maksimaalse sügavuse ja kiirusega) hingamisel. Uuringuga on võimalik määrata kopsufunktsiooni langust, mis esineb erinevate kopsuhaiguste korral. Tegemist on olulise uuringuga selliste levinud haiguste nagu astma ja krooniline obstruktiivne kopsuhaigus diagnoosimisel ning ravi jälgimisel. 

Uuring vajab Teiepoolset aktiivset osavõttu, kuid on valutu ega ole seotud märkimisväärsete terviseriskidega. Tulemus sõltub olulisel määral Teie ja uuringu teostaja koostööst. Saadud näitajaid võrreldakse referentsväärtustega. Kopsumahtu mõjutavad Teie vanus, pikkus ja sugu ning tulemuste arvutamisel võetakse neid arvesse. Madalad väärtused näitavad, et Teie hingamisteed on ahenenud ja see võib viidata astmale. Sel juhul antakse Teile hingamisteid lõõgastavat ravimit ja korratakse uuringut. Kui Teil on astma, siis pärast ravimi võtmist tehtud testis suureneb teie maksimaalselt väljahingatava õhu hulk.  

Enne uuringut: 

 • 2 tunni vältel ei ole soovitav süüa kõhtu täis, juua kohvi ega teha intensiivset treeningut  
 • 4 tundi mitte suitsetada 
 • 4 tunni vältel mitte kasutada lühitoimelisi bronhilõõgasteid (nt Ventolin) 
 • 12 tundi enne uuringut ei tohi kasutada pikatoimelisi bronhilõõgasteid (nt Spiriva) 

Ägeda hingamisteede infektsiooni korral on otstarbekas spirograafia edasi lükata. Uuringu vastunäidustusteks on raskekujulised südamehaigused, sh rütmihäired, hiljutine ajuinsult, veriköha, hiljutine ulatuslik operatsioon. 

 • PEF uuring

  5€
 • Spirograafia ilma ravita

  20€
 • Spirograafia koos brohodilataatortestiga

  40€
Broneeri aeg +372 56 50 3333